СП 2022

Американците може да жалат што не ја победија Англија, мечот заврши без голови

Англија влезе како фаворит во дуелот со САД особено по импресивната партија против Иран, но на крајот можат да бидат задоволни што не загубија против Американците. 

Англија и САД е петтиот натпревар на ова Светско првенство кој заврши без голови. Се очекуваше доминација на Англичаните, но Американците не само што беа рамноправен противник, туку беа подобри, на крајот тагуваа што не победија.
 
Фудбалерите на САД воопшто немаа страв од противникот, одиграа максимално мотивирано и концентрирано и пропуштија неколку сериозни шанси.
 
Во првото полувреме Пулишиќ ја погоди и пречката од голот на Пикфорд. Англија речиси и да не создаде сериозна шанса, најблиску до гол беа во 93. минута кога Кејн со глава биеше крај стативата.
 
По две одиграни кола во групата Б, Англија е прва со четири бода, Иран има три, САД имаат два, а Велс еден бод. Сите селекции имаат шанси за пласман во осминафиналето.
 
Во последното коло САД игра против Иран, Англија против Велс.

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе