Алиоски со емотивна порака се збогува со навивачите на Лидс (ВИДЕО)

Македонскиот фудбалер, Езгјан Алиоски се збогува со фановите на Лидс, а тоа значи дека веројатно наскоро и официјално ќе биде соопштено името на неговиот нов клуб. 

Алиоски одлучи да ја одбие понудата за нов договор со Лидс и да отиде во клуб кој ќе му даде повеќе пари.
 
Галатасарај дефинитивно отпадна, се шпекулира дека истото може да му се случи и со Ал Ахли, но се уште постои можност за трансфер во клубот од Саудиска Арабија.
 
Денеска Алиоски им кажа збогум на фановите на Лидс, им рече дека секогаш ќе останат во неговото срце, никогаш нема да ги заборави и ќе ги гледа сите натпревари на клубот во Премиерлигата.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе