ЧЕМПИОНШИП

Алиоски со асистенција во победата од 0-2 на Лидс кај Сандерленд (ВИДЕО)

Езгјан Алиоски со асистенција му помогна на својот Лидс да стигне до победа од 0-2 на тешкото гостување кај Сандерленд

Македонецот ја забележа асистенцијата број 3 во дресот на Лидс, Езгјан Алиоски попладнево одлично соработуваше со Саму Саиз и беше творецот на проигрувањето кое донесе водство од 0-1.

Шпанецот исфрли двајца играчи, и му овозможи на Алиоски да продре по десната страна, за потоа Македонецот одлично да го проигра својот соиграч, кој биеше прецизно по земја за гол во 21. минута.

Саиз потоа му асистираше на Далас во 76. минута за 0-2 и големи три бода на гостувањето на Стадионот на Светлината.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе