ЕВРО 2020

Алиоски се најде во идеалниот тим на Би-Би-Си за групната фаза од ЕП (ФОТО)

Еден од најголемите светски медиум, Би-Би-Си го стави Езгјан Алиоски во идеалниот тим на Европското првенство во групната фаза. 

Идеалниот тим на Би-Би-Си го бираа навивачите кои можеа да гласаат на сајтот на британскиот медиум, да ги оценуваат играчите од 1 до 10 за време на натпреварите.
 
Алиоски не само што се најде во тимот, туку тој севкупно има втора највисока оценка, 8,19, од него подобро е оценет само Кевиин Де Брујне со 8,36. Сите други имаат под 8.
 
Формацијата на тимот е 3-4-3. Голмана е Шмајхел, во одбраната се Спинацола, Кјаер и Алиоски, во средниот ред се Клих, Де Брујне, Вајналдум и Локатели, а напаѓачкото трио го сочинуваат Имобиле, Лукаку и Исак.
 

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе