Продолжил напорно да работи за да си го оствари сонот

Алиоски: Пред седум години ми рекоа да се откажам од фудбалот, сега ќе играм во Премиерлига!

Езгјан Алиоски открива дека пред седум години од таборот на Јанг Бојс му порачале дека не бил доволно добар да стане професионален фудбалер, но тој не се откажал од сонот и сега ќе игра во Премиерлигата.

По 16 години пауза, Лидс се враќа во Премиерлигата а тоа значи дека по подолго време еден македонски фудбалер ќе игра во најсилното првенство во Европа и светот.

Езгјан Алиоски во разговор со „Блик“ раскажа за патот кој морал да го изоди, како пред седум години му било кажано дека не бил доволно добар да стане професионален фудбалер, морал извесен период да тренриа со својот татко и брат, но никогаш не се откажал од сонот и напорната работа вродила со плод.

Новинарот на „Блик“ му посочи на Езгјан Алиоски дека на 21 година бил без клуб два месеци, и дека пред само четири ипол години играл во втората лига на Швајцарија во дресот на Шафхаузен а тој одговори: „Неодамна се присетив на тие денови, неверојатно“.

„Во тоа време (2013 година) од таборот на Јанг Бојс ми кажаа дека не сум доволно добар да станам професионален фудбалер. И тоа откако поминав 10 години во младинските категории на Јанг Бојс. Немаше место за мене во клубот, бев разочаран и тажен. Можеби многумина ќе направеле нешто друго во таква ситуација, но јас не се откажав од мојот сон“.

„Тренирав на игралиштето на Фламат со мојот татко и постариот брат, ги правев вежбите кои ги научив во Јанг Бојс. За среќа се појави Шафхаузен и му даде шанса. Вечно ќе му бидам благодарен на поранешниот тренер Маурицио Јакобачи. Ми даде шанса за нов фудбалски живот“.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе