Лидс

Алиоски: Ние сме најсилниот тим и како шампиони треба да влеземе во Премиерлигата

Лидс е на добар пат кон пласман во Премиерлигата, до крајот на Чемпионшип има уште четири кола а тие се лидери со шест бода пред третопласираниот Брентфорд. 

Лидс е прво место на табелата со еден бод повеќе од ВБА, но шест пред Брентфорд кој на првото место (трето) кое не оди директно во Премиерлигата.
 
Алиоски вели дека тие имаат најсилен тим и заслужуваат да останат на првото место, не само да се пласираат во Премиерлигата.
 
„На никој не му е гајле дали Брентфорд ќе победува или не. Ние треба да гледаме за нас. Брентфорд треба да се надева дека ние нема да победиме. Ние не треба да се надеваме дека тие ќе загубат бидејќи знаеме дека сме најсилниот тим во лигата и знаеме дека кога ќе излеземе на теренот можеме да го победиме противникот, па Брентфорд треба да мисли дека ние треба да загубиме“, вели Алиоски.
 
„Грешки секогаш може да се случат. Тимовите кои играат против нас даваат повеќе од 100 проценти, но и ние исто така треба да дадеме повеќе од 100 проценти. Тимот е фит, тимот е подготвен, има многу самодоверба“.
 
„Овој тим треба да ја освои лигата. Овој пат го заслужуваме тоа. Така е многу подобро да влеземе во Премиерлигата. Се разбира дека првите два тима одат директно, но ние треба да ја освоиме лигата и да покажеме дека сме најдобриот тим“.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе