Квалификации за СП 2022

Алиоски е најдобар фудбалер во петтото коло од квалификакциите (ФОТО)

Македонскиот фудбалер, Езгјан Алиоски е прогласен за најдобар играч во петтото коло од квалификациите за Светското првенство.

Македонија пропушти водство од два разлика против Исланд, водевме со 2-0, но домаќините во финишот од мечот се спасија од пораз.

Алиоски беше асистент на првиот гол и стрелец на вториот. Македонецот одигра одличен меч, а тоа беше забележано и од оние кои го прават изборот на најдобрите.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе