Квалификации за СП 2022

Алиоски е најдобар фудбалер во петтото коло од квалификакциите (ФОТО)

Македонскиот фудбалер, Езгјан Алиоски е прогласен за најдобар играч во петтото коло од квалификациите за Светското првенство.

Македонија пропушти водство од два разлика против Исланд, водевме со 2-0, но домаќините во финишот од мечот се спасија од пораз.

Алиоски беше асистент на првиот гол и стрелец на вториот. Македонецот одигра одличен меч, а тоа беше забележано и од оние кои го прават изборот на најдобрите.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе