Алиоски дебитираше со гол за Ал Ахли

Македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски постигна гол од пенал во неговиот прв меч за Ал Ахли кој во финишот се спаси од пораз. 

Ал Ахли губеше со 2-0 на гостувањето кај Ал Хазем, кога во 78. минута беше досуден пенал кој го реализираше нашиот Алиоски.
 
Во 84. минута гол постигна и Паулињо и ги постави конечните 2-2.
 
Ова е втор бод за Ал Ахли кој ремизираше и во првото коло. Тој натпревар Алиоски го следеше од трибините.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе