ЕВРО 2020

Алиоски: Арнаутовиќ дојде во соблекувалната и ми се извини

Македонскиот фудбалер, Езгјан Алиоски открива дека по натпреварот Марко Арнаутовиќ му се извинил и во соблекувалната. 

Инцидентот кој го предизвика Арнаутовиќ по постигнатиот гол е во центарот на вниманието. Австриецот може да добие и казна поради тоа.
 
Тој го пцуеше Алиоски, но брзо сфати дека направи грешка која скапо може да го чини. По мечот двајцата беа фатени од камерите како разговараат, а нашиот фудбалер вели дека Арнаутовиќ му се извинил и во соблекувалната.
 
„Не можев да го слушнам што викаше бидејќи публиката славеше во тој момент. По натпреварот зборувавме и се смиривме. По мечот дојде во нашата соблекувална, ми подаде рака и ми се извини. Арнаутовиќ дојде како пријател, зборувавме на германски и се разбравме на крајот“, вели Алиоски.
 
Во меѓувреме ФФМ официјално побара од УЕФА, Арнаутовиќ најстрого да биде казнет за неговиот испад.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе