Тренерот на Јуве им се обрати на критичарите

Алегри: Што повеќе да направам?

По синоќешната голема победа против Атлетико Мадрид, тренерот на Јувентус, Масимо Алегри имаше што да им каже на оние кои го критикуваат.

Јувентус синоќа оствари фантастичен резултат со доминантна игра против Атлетико Мадрид, надополни негатива од 2-0 и се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

И покрај добрите резултати кои ги остварува, Алегри е мета на некои критичари кои се сомневаат во неговите тренерски способности.

„Тие кои критикуваат не се мој проблем, тоа нивни проблем. Што повеќе треба да направам? За пет години освоив четири и три-четвртини Скудета, два пати игравме во финале од Лигата на шампионите, четири пати го освоивме Купот на Италија“, вели Алегри.

„Што повеќе да направам? Тие се тие на кои им треба третман, не мене. Во секој случај, критиките можат да бидат поучни, и мене ми е забавно“.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе