Шпанецот пред 6 години објави твит кој денеска е прилично актуелен

Албелда како пророк: Дајте му ја Барса на Куман за првенството да биде поизедначено!

Давид Албелда пред шест години испрати ироничен пост за Роналд Куман но испадна дека Шпанецот добро предвидел што ќе се случи.

Давид Албелда и Роналд Куман не се мирисаат, недоразирањата се стари 13 години кога Холанѓанецот седна на клупата на Валенсија и го прешкрта Шпанецот, кој важеше за симбол на клубот.

Поранешниот фудбалер сега одново е актуелен, или поточно, на социјалните мрежи се споделува еден негов твит за Роналд Куман од 2014.

„Гледам дека луѓето многу зборуваат за Куман. Се надевам дека еден ден тој ќе ја предводи Барселона, Ла Лига ќе биде поизедначена“ – напиша Давид Албелда.

Давид Албелда сакаше да каже дека со Роналд Куман на кормилото, Барселона ќе игра под очекувањата и можностите, и нема да доминира.

Се чини дека неговото предвидување се исполни, Барселона по десет кола во првенството има дури четири порази и го има најлошиот старт во последните 32 години.

„Каталонците“ заостануваат 12 бода зад лидерот Атлетико Мадрид, а потфрлија и во Лигата на шампиони, каде по поразот од Јувентус на домашен терен, го освоија второто место во групата и ги чека тешка ждрепка за осминафинале со потенцијални ривали како Баерн Минхен, Манчестер Сити, Ливверпул, Челси, ПСЖ и Борусија Дортмунд.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе