Квалификации за ЛШ

Ако Силекс го изненади Карабах, ќе игра со тим од Молдавија или Луксембург

Ако Силекс го помине Карабах ќе игра со Шериф Тираспол од Молдавија или Фола Еш од Луксембург. 

Македонскиот претставник во квалификациите од Лигата на шампионите, Силекс го дозна можниот противник за следната квалификациска рунда.
 
Тие прво играат на гостински терен кај Карабах, а ако го поминат ќе играат со подобриот од дуелот меѓу Шериф Тираспол и Фола Еш.
 
Дуелите од првото квалификациско коло се играат на 18/19 август, а натпреварите од второто квалификасико коло на програмата се седум дена подоцна.
 
Силекс би бил домаќин на евентуалниот дуел од второто коло, но неизвесно е каде би се играл мечот поради пандемијата на коронавирус.
 
Во квалификациите се игра само по еден дуел.

Во либералните демократии веќе со години се продлабочува политичката поларизација, се намалува довербата во владеењето на правото и, институционално гледано, состојбата општо се распаѓа.

повеќе

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза?

повеќе

Независна Македонија не може да се пофали со успешно менаџирање на етничките прашања, а првите „грешки“ се прават во првите денови од независноста.

повеќе