ПМФЛ

Академија Пандев запиша нова победа, падна и Ренова

Во петтото коло Академија Пандев ја забележа четвртата победа во ПМФЛ откако со 2-0 ја совлада Ренова. 

Академија Пандев и Ренова денеска го отворија петтото коло во Првата македонска фудбалска лига. Пандевци ја продолжија добрата форма, го добија мечот со 2-0 и ќе ја задржат лидерската позиција.
 
Натпреварот го отвори Марко Рајковиќ кој погоди во 32. минута од мечот, Крстовски на три минути до крајот го постави конечниот резултат.
 
По пет одиграни кола Академија Пандев е лидер со 13 бода, пет повеќе од Македонија Ѓорче Петров која има и меч помалку.
 
Утре се играат останатите натпревари од колото: Шкендија - Работнички, Вардар - Струга ТЛ, Шкупи - Силекс и Македонија ЃП - Борец.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе