ПМФЛ

Академија Пандев убедлива против Македонија ЃП, Работнички подобар од Брегалница (ВИДЕО)

Македонија Ѓорче Петров поведе уште на стартот од мечот против Академија Пандев но потоа прими четири голови, Работнчки ѝ го нанесе првиот пораз на Брегалница оваа сезона. 

Фото: ФК Работнички
Македонија ЃП со гол на Воша уште во првата минута поведе на гостувањето кај Академија Пандев но не успеа да го изненади поквалитетниот противник.
 
До крајот на мечеот Мирчевски даде два гола, по еднаш погодија Бихорац и Лукас Сантош за конечна победа од 4-1.
 
Работнички со голови на Лука Станковски и Ристевски од пенал, со 2-0 славеше над Брегалница.
 
Струга Трим Лум со гол на Галевски во 94. минута го победи Скопје.
 
Борец со 2-1 славеше над Пелистер, ван Гонзало и Трајковски беа стрелци за велешкиот тим, Принц Ампонсах погоди за Пелистер.
 
Ренова со 2-0 го победи Тиквеш во Кавадарци. Рамадани и Селмани беа стрелци на головите.
 
Дербито меѓу Шкендија и Шкупи се игра во вторник со почеток од 15 часот.

Табела 6. коло:
 
1. Академија Пандев 13
2. Струга ТЛ 12
3. Ренова 11
4. Работнички 11
5. Шкупи 10 (-1)
6. Македонија ЃП 9
7. Брегалница 7
8. Борец 7
9. Шкендија 6
10. Скопје 5
11. Тиквеш 2
12. Пелистер 1

Легенда под Главна слика

Фото: ФК Работнички

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе