ПМФЛ

Академија Пандев и Победа почнаа триумфално, порази за новите прволигаши

Академија Пандев со 2-1 ја совлада екипата на Македонија Ѓорче Петров, Победа со минимални 1-0 триумфираше над Беласица, Силекс и Шкупи одиграа нерешено 1-1.

Новите прволигаши, Македонија Ѓорче Петров и Беласица со порази ја почнаа сезоната во Првата македонска лига.
 
Академија Пандев поведе пред крајот на првото полувреме преку Стоилов, по само четири минути игра во вториот дел Тантуровски изедначи на 1-1. Кога се чинеше дека овој меч ќе заврши без победник, Дориев во судиското продолжение реализираше за 2-1 и старт со три бода за Пандевци.
 
Победа со гол на Набуезе Чиназорм во второто полувреме ја победи Беласица со минимални 1-0.
 
Силекс со гол на Луис Парфаит од пенал во 34. минута поведе против Шкупи со 1-0, но гостите со гол на Баже Илијоски исто така од пенал изедначија на 1-1.
 
Вчера во дербито Шкендија и Вардар одиграа 2-2, а Работнички со 3-4 беше поразен од Ренова.
 
Фото: ФК Шкупи

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе