Лига на шампиони

Ајакс го освои и Лондон, победа над Тотнем за крупен чекор кон финалето од ЛШ! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Ајакс продолжија со брилијантните игри во Лигата на шампионите, вечерва го победија Тотнем на негов терен со 1-0, тоа е резултат кој им ги правите шансите големи за пласман во финалето.

Ајакс го победи Реал во Мадрид, Јувентус во Торино, а вечерва беше подобар од Тотнем во Лондон. Холандскиот тим одигра уште еден меч без почит кон противникот, со дрзок приод, со исклучителна самодоверба и повторно направи голем резултат.
 
Ајакс тргна офанзивно уште од првиот свиреж на судијата, се играше на половината на Тотнем како англискиот тим да е гостин, таквата игра на Холанѓаните во 15. минута вроди со плод, Зијеч го проигра Ван де Бек кој излезе сам пред Лорис и ја смести топката во неговата мрежа.
 
По водството Ајакс не ја промени играта, продолжи да игра со висок пресинг, а Тотнем не знаеше како да одговори на тоа, фудбалерите на Покетино имаа само јалови обиди кои изгледаа неопасно.
 
Во првиот дел Тотнем го загуби и Вертонген кој поради повреда на главата пред време го заврши мечот, Сисоко влезе на негово место.
 
Во второто полувреме англискиот тим заигра нешто подобро, со сите сили се обидуваше да дојде до израмнување, но повторно не создаваше добри шанси за гол. Ајакс беше поблиску до втор погодок откако Нерес во 78. минута ја погоди стативата од голот на Лорис.
 
На крајот Ајакс сосема заслужено се радуваше на уште една голема гостинска победа во Лигата на шампионите, на Тотнем ќе му биде тешко во реваншот да ја надополни негативата, повеќе поради игрите кои ги покажуваат Холанѓаните отколку поради резултатот.
 
Утре се игра вториот полуфинален меч во кој Барселона го пречекува Ливерпул.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе