Се откажал од многу милиони за да го облече дресот на Барса

Агуеро прифатил три пати помала плата за да игра со Меси

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека Кун Агуеро во Барселона ќе има плата од 5 милиони евра по сезона, тоа е три пати помалку од она што во моментов го заработува во Манчестер Сити.

Кун Агуеро треба да биде прво или едно од првите засилувања на „каталонците“ ова лето. Се чека крајот на сезоната, односно финалето во Лигата на шампиони, за официјално да пристигне соопштение.

Кога беше најавен трансферот на Аргентинецот, медиумите пишуваа дека тој прифатил намалување на платата за да го облече дресот на Барселона.

Сега се откриваат повеќе детали, Кватро пишува дека Кун Агуеро на Камп Ноу ќе заработува 5 милиони евра по сезона, што е три пати помалку од она што го добива во моментов во Манчестер Сити (неделна плата од 250.000 фунти).

Напаѓачот на Камп Ноу ќе заработува помалку од минатогодишното засилување Дест (6 милиони евра) и малку повеќе од играчи како Педри, Араухо и Пуџ.

Кватро исто така додава дека пристигнувањето на Кун Агуеро значи и останување на Лео Меси, напаѓачот на Манчестер Сити сигурно нема да потпише доколку знае дека неговито добар пријател заминува.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе