АФКОН

Африкански голман се изнаскока во воздух во неверојатна прослава на решавачки гол (ВИДЕО)

Ерве Кофи од Буркина Фасо не можеше да ја скроти возбудата по победата на неговиот тим против Габон во пенал серијата на АФКОН.

Фото: Твитер

Без конкуренција највозбудливиот настап на Африканскиот куп на нации досега го режираа Габон и Буркина Фасо.

По серијата пенали Буркина Фасо стана првата екипа што се пласираше во четвртфиналето - 8:7 (1:1, 1:1, 1:0), делумно благодарение на својот голман Ерве Кофи, кој стигна на насловните страници не само со својата изведба на натпреварот, туку и со начинот на славење на победата.

Ерве Кофи, кој настапува за белгискиот тим Шарлроа, клечеше блиску до линијата додека го чекаше она што се покажа како победнички пенал од неговиот тимски колега Исмахила Уедраого.

И кога топката полета во задниот дел од мрежата обезбедувајќи му го патот на неговиот тим до четврт-финалето, Кофи истрча и изведе шест салта, додека другите од тимот на Буркина Фасо трчаа да му честитаат на Уедраого за неговиот одлучувачки пенал.

 

Легенда под Главна слика

Фото: Твитер

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе