Лига Европа

Адеми и Ристовски ја почнуваат битката за полуфинале во ЛЕ

Динамо Загреб во кој значајна улога имаат наште Аријан Адеми и Стефан Ристовски, денеска против Виљареал го игра првиот четвртфинален натпревар од Лига Европа. 

По сензационалната победа над Тотнем, апетитите на хрватскиот тим се зголемуваат. Историјата е испишана, Динамо Загреб е најдалеку досега во европското натпреварување, но можат ли и повеќе од тоа?
 
Виљареал е фаворит во четвртфиналната пресметка, но фаворит беше и тимот на Жозе Мурињо, па беше исфрлен од Лига Европа.
 
Аријан Адеми и Стефан Ристовски ќе бидат во стартниот тим, тие се многу важни алки од составот на хрватскиот тим. По успесите со репрезентацијата, нивната самодоверба е уште поголема во периодот кога кулминира клупската сезона.
 
Покрај дуелот меѓу Динамо Загреб и Виљареал, денеска се играат и натпреварите, Ајакс - Рома, Арсенал - Славија Прага и Гранада - Манчестер јунајтед.

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе