Лига Европа ждрепка

Адеми и Ристовски денеска ќе го дознаат противникот за осминафиналето во ЛЕ

Синоќа заврши првата елиминациона рунда од Лига Европа, 16 екипи продолжуваат понатаму, а денеска ќе ги дознаат противниците за осминафиналето.

Денеска од 13 часот во Нион ќе биде извршена ждрепката за следната рунда во Лига Европа.

Од македонските фудбалери во игра останаа Аријан Адеми и Стефан Ристовски откако Динамо Загреб и по вторпат го победи Краснодар, испадна Елмас кој со Наполи не успеа да ја помине Гранада.

16 екипи остануваат во натпреварувањето, тие се: Милан, Ајакс, Арсенал, Динамо Загреб, Динамо Киев, Гранада, Манчестер јунајтед, Молде, Олимпијакос, Глазгов Ренџерс, Рома, Шахтар, Славија Прага, Тотнем, Виљареал и Јанг Бојс.

Во ждрепката нема да има никакви привилегии, сите екипи ќе се влечат од еден шешир.

Првите осминафинални натпревари се играат на 11 март, а седум дена подоцна се реваншите.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе