Лига на шампиони

Адеми асистираше, Динамо ја „прегази“ Аталанта, ПСЖ со лекција за Реал (ВИДЕО)

Аријан Адеми и Динамо Загреб одлично ја започнаа новата сезона во Лигата на шампионите и со 4-0 ја совладаа Аталанта, ПСЖ со лекција за Реал Мадрид и триумф од 3-0.

Аријан Адеми асистираше во убедливата победа на Динамо Загреб против Аталанта. Македонецот помогна „модрите“ да освоја три бода, и неговиот соиграч Мислав Оршиќ да испише историја и да постигне хет-трик на дебитo во Лигата на шампионите.

Резултатот беше отворен во 10. минута, Леовац погоди за 1-0. По половина час игра, Леовац му асистираше на Оршиќ за 2-0, а пред финишот на првиот дел Адеми го проигра Оршиќ за 3-0. Во 68. минута Оршиќ по трет пат ја затресе мрежата на гостите за убедлива победа од 4-0.

ПСЖ му одржа лекција на Реал Мадрид и покрај тоа што во тимот ги немаше Нејмар, Мбапе и Кавани. Анхел Ди Марија со два гола беше творец на победата, а триумфот од 3-0 го потври Мунје во судиското надополнување.

Возбудливо беше и во Мадрид, каде Атлетико и Јувентус ги поделија бодовите. По мирно прво полувреме, „старата дама“ поведе со 0-2 со головите на Квадрадо и Матуиди, за потоа Савиќ да намали на 1-2, а Ерера во 90. минута да изедначи на 2-2.

Баерн Минхен со 3-0 ја совлада Црвена звезда, гостите губеа 1-0 до завршните десет минути, за концентрацијата да падне во финишот од мечот и да примат два гола.

Манчестер Сити со 0-3 славеше на гостувањето во Украина кај Шахтар, а триумф на гости забележа и Локомотив Москва од 1-2 против Баер Леверкузен.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе