Челси

Абрамович можно е да го продаде Челзи за три милијарди евра

Рускиот бизнисмен, Роман Абрамович, може да го продаде Челзи на најбогатиот Британец, Џим Ратклиф за речиси три милијарди евра, објави „Тајмс”.

Ретклиф, чие богатство се проценува на околу 25 милијарди евра, размислува да стане сопственик на поранешниот шампион во Европа, бидејќи Абрамович е подготвен да се повлече по 16 години на чело на лондонскиот клуб.

Петрохемискиот милијардер веќе го купи велосипедскипт клуб „Скај”, а следната намера му е да го преземе премиерлигашот.

Абрамович го купи Челзи за „само” 160 милиони евра, но неодамна се дистанцираше поради политички проблеми.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе