Најдобрите голови и потези на Аргентинецот во Калчото

9 минути фудбалска магија, еве зошто Марадона е бог во Неапол (ВИДЕО)

Еден од најдобрите на денешницата и во историјата, Лео Меси денеска гостува на Сан Паоло, но во Неапол има само еден фудбалски бог и се вика Диего Марадона.

Вечерва, Наполи ја пречекува Барселона во Лигата на шампионите, на Сан Паоло пристигнува Лео Меси, кој важи за еден од најдобрите на денешницата и во историјата, а многумина сметаат дека е и најдобар.

Но во Неапол има само еден фудбалски бог и се вика Диего Марадона. Аргентинецот пристигна во Неапол во 1984 година, до тогаш во Калчото доминираа екипи од северот или централниот дел на земјата како Милан, Јувентус, Интер и Рома. Ниту еден тим од југот на Италија немал освоено титула, но работите се менуваат, Диего Марадона со маестрални партии ги предводи „наполитанците“ до две Скудета.

Најголемата закана од оружје засновано на ВИ не доаѓа од поединечни земји. Заканата ќе дојде од недржавни актери.

повеќе

Потребно е неодложно формирање на државен фонд кој ќе овозможи во прв момент преживување во оваа ситуација...

повеќе

Во време кога пандемијата на коронавирусот и понатаму е вон контрола, најдобар економски исход на кој би можеле да се надеваме е рецесија која ќе биде подлабока од онаа со финансиската криза во 2008 година. 

повеќе