Фудбал

Шахтар се пласираше во полуфинале од Лига Европа откако со 4-1 славеше против Базел, Севиља се најде помеѓу четирите најдобри откако во финишот од мечот го совлада Вулверхемптон со 1-0.

11 Август 2020 - 23:15

Данскиот фудбалер од средниот ред Пјер Емил Хојбјерг од Саутемптон премина во Тотнем, а во спротивен правец отиде Кајл Вокер Питерс. 

11 Август 2020 - 21:07

Дуелот помеѓу Дрита и Линфилд во претквалификациите од Лигата на шампиони е одложен откако втор фудбалер на Дрита била позитивен на коронавирус, а здравствените власти наредиле целиот тим да оди во карантин.

11 Август 2020 - 19:24

По веста дека таткото на Лео Меси купил куќа во Милано, медиумите од Италија сега пишуваат дека и самиот фудбалер купул имот во градот на модата, се работи за луксузен пентхауз во близина на канцелариите на Интер.

11 Август 2020 - 17:02

Поранешниот играч на Манчестер јунајтед и Баерн Минхен, Овен Харгривс смета дека Борусија Дортмунд само блефира за да извади колку што е можно повеќе пари за Санчо, на крајот тој ќе заврши на Олд Трафорд. 

11 Август 2020 - 16:36

ФФМ и Општина Прилеп заедно го градат стадионот „Гоце Делчев“, куќата на фудбалот синоќа соопшти дека тие ги завршиле своите обврски и го предаде на општината но тие не го примија бидејќи сметаат дека задачите кои ги презема федерацијата не се изведени докрај. 

11 Август 2020 - 15:28

Пет ипол години по преселбата на „Сантијаго Бернабеу", Мартин Одегард ќе добие права шанса од Реал, Зинедин Зидан смета дека Норвежанецот е подготвен за предизвикот и побарал да се врати во Мадрид.

11 Август 2020 - 14:57

Медиумите од Турција пренесуваат дека Елиф Елмас бил понуден на Галатасарај, лутиот градски ривал на Фенербахче, тренерот Фатих Терим дал зелено светло за ангажман на Македонецот.

11 Август 2020 - 13:57

На 86 години од животот почина легендарниот тренер Владимир Владица Поповиќ со кој Црвена звезда се искачи на кровот на светот заедно со нашите Дарко Панчев и Илија Најдоски. 

11 Август 2020 - 11:40

Манчестер јунајтед извиси за Санчо, тој останува во Борусија Дортмунд иако силно се веруваше дека ќе се пресели на Олд Трафорд. 

11 Август 2020 - 10:08

„Ѓаволите“ се помачија но се пласираа во полуфинале од Лига Европа, со голот од пенал во продолжението од мечот, Манчестер јунајтед славеше против Копенхаген со 1-0.

11 Август 2020 - 00:01

Интер со 2-1 славеше против Баер Леверкузен и се пласираше меѓу четирите најдобри во Лига Европа. 

10 Август 2020 - 23:09

„Црвените" вечерва го потврдија провото засилување за новата сезона, на Енфилд пристигнува Костас Цимикас за 11,75 милиони фунти, Гркот ќе биде замена за Енди Робертсон на позицијата лев бек.

10 Август 2020 - 21:15

ПСЖ против Аталанта е првиот меч од Ф8 турнирот во Лигата на шампиони, а во пресрет на натпреварот, медиумите извадија интересен податок, Нејмар зема плата колку целиот тим на „нероаѕурите“ од Бергамо.

10 Август 2020 - 20:37

Директорот на Борусија Дортмунд, Михаел Цорк децидно одговори дека Џејдон Санчо нема да биде продаден ова лето, тој ќе остане во германскиот тим.

10 Август 2020 - 18:52

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе