Олимписки игри

Зверев на убедлив начин го освои олимпиското злато

Александер Зверев донесе злато за Германија на олимписките игри откако со 2-0 во сетови го совлада Карен Качанов и го освои тенискиот турнир во Токио. 

Александер Зверев е победникот во тенис во машка сингл конкуренција на Олимписките игри во Токио.
 
Тој за еден час и 20 минути, со само четири загубени гејма го победи Русинот, Карен Качанов.
 
Првиот сет го доби со 6-3, вториот со 6-1 и дојде до златниот медал.
 
Бронзата е во рацете на Карењо Буста кој синоќа беше подобар од Новак Ѓоковиќ.
 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе