Ролан Гарос

Зверев му се одмазди на Алкараз и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос

Александер Зверев со 3-1 во сетови го победи младиот шпански талент Карлос Алкараз и се пласираше меѓу четирите најдобри на Ролан Гарос. 

Алкараз го победи Зверев во финалето на турнирот во Мадрид, но во денешниот двобој на Ролан Гарос, германскиот тенисер беше подобар.
 
Зверев првите два сета ги доби со по 6-4, третиот со истиот резултат му припадна на Алкараз. Во четвртиот се играше тај-брејк кој го доби Германецот со 9-7 и победи со 3-1.
 
Алкараз несомнено е огромен талент, но својот прв грен слем трофеј ќе го бара на некој друг турнир.
 
Зверев во полуфиналето ќе игра со победникот од мега пресметката меѓу Ѓоковиќ и Надал.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе