АТП финале Лондон

Зверев го победи Медведев, Надал е елиминиран

Александер Зверев со 2-0 во сетови го победи Данил Медведев а тоа значеше елиминација на Рафаел Надал и покрај неговата победа над Циципас. 

Победата на Надал од 2-1 во сетови над Циципас се покажа како пирова откако Зверев го доби дуелот со Медведев.
 
Зверев со 6-4 го доби првиот сет, во вториот се играше тајбрејк а тој го доби Германецот со 7-4 и со 2-0 дојде до победата.
 
Циципас, Зверев и Надал имаат по две победи, но шпанскиот тениски ас има најслаб сет количник и го завршува големиот турнир во Лондон.
 
Во полуфиналето Циципас ќе игра против Федерер, а Зверев со Тим.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе