АТП Акапулко

Зверев доби максимална казна од АТП, но и таа изгледа смешно

Германскиот тенисер, Александер Зверев ја доби максималната можна казна од АТП за неговото дивјачко однесување на турнирот во Акапулко. 

Откако го загуби мечот во двојки, Зверев направи нешто досега невидено, со рекетот почна да удира по столот на судијата додека тој уште седеше, паралелно го навредуваше.
 
За сето тоа АТП го казни со 40.000 долари, плус нема да му ги даде заработените 30.000 од Акапулко и го отстрани од турнирот.
 
40.000 долари е максимална казна на АТП, 20.000 од нив се за неспортско однесување, а 20.000 се за вербален напад кон судијата.
 
Зверев не доби никаква суспензија за следни настапи, па ќе може да игра веќе на наредниот турнир.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе