Формула 1

Возбудлива спринт трка во Бразил: Ботас победи, Хамилтон имаше 15 претекнувања

Валтери Ботас е победник на спринт трката во Бразил, Финецот со одличен старт го претекна Макс Верстапен во првиот свиок и не дозволи позицијата да му биде загрозена, Луис Хамилтон имаше многу работа и претекна дури 15 болиди.

Валтери Ботас успеа да му откине еден бод на Макс Верстапен во битката за титулата, Финецот реши да ја започне денешната спринт трка со меки гуми, одлично стартуваше и го претекна Холанѓанецот уште во првиот свиок.

Тој потоа одлично ги менаџираше гумите, не дозволи во ниту еден момент да биде загрозен и стигна до триумф во Бразил.

Макс Верстапен како да не сакаше ништо да ризикува, па беше прилично мирен на втората позиција, додека трет финишираше Карлос Саинц, кој долго време одолеваше на Серхио Перез.

Луис Хамилтон, кој стартуваше од последното место, не се штедеше и претекна дури 15 болиди за финиш како петти. Утре тој ќе стартува од позицијата број 10, но ако во предвид се земе тоа како возеше денеска, ништо чудно и да се бори за победа.

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе