УФЦ 266

Волкановски со моќен перформанс го победи Ортега и го одбрани шампионскиот појас во УФЦ (ВИДЕО)

Австралијанецот со македонски корени, Александар Волкановски покажа зошто е шампион во перо категоријата во УФЦ, тој со одличен настап го победи Брајан Ортега од САД и го одбрани појасот. 

Пубеликата во полната „Т-мобиле арена“ во Лас Вегас беше на страната на Брајан Ортега, но тоа не му пречеше на Волкановски кој го имаше еден од своите најспектакуларни настапи досега.
 
Ако неговиот стил на борба претходно беше оценуван како досаден, овојпат го покажа спротивното, му зададе многу удар во главата на Ортега и доминантно го победи.
 
Во третата рунда Ортега изведе два зафати кои можеа да бидат кобни за Волкановски, но шампионот успеа да се одбрани а потоа буквално го толчеше противникот.
 
На крајот судиите немаа дилеми на кој да му ја доделат победата, нивниот глас беше 49-46, 50-45 и 50-44 во корист на Волкановски.
 
Ова беше 20. ММА победа по ред во кариерата за Волкановски, неговиот вкупен рекорд е 23 победи и еден пораз.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе