АТП финале Лондон

Во својот деби настап Циципас го освои завршниот турнир во Лондон!

Стефанос Циципас со 2-1 во сетови го победи Доминик Тим во големото динале на АТП завршниот турнир во Лондон, огромен успех за младиот тенисер. 

21-годишниот грчки тенисер, Стефанос Циципас во својот деби настап го освои завршниот турнир во Лондон.
 
Тој е најмладиот тенисер во последните 18 години кој го освоил завршниот АТП турнир.
 
Во првиот сет и двајцата тенисери беа успешни на свој сервис, па тајбрејкот решаваше, а во него Тим победи со 7-8.
 
Во вториот сет Циципас зема два брејка и со убедливи 6-2 изедначи на 1-1 во сетови.
 
Циципас одлиично го почна и третиот сет, му зема брејк на Тим, но Доминик брзо направи рибрејк. И овој сет го решваше тајбрејк, а во него Гркот победи со 7-4 и заслужено се радува на големиот трофеј.
 
Трофејот во Лондон беше круна на фантастичната сезона на Циципас која ветува голема тениска иднина за грчкиот тенисер.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе