Во Скопје почна ИТТФ турнирот во пинг-понг

Повеќе од 100 играчи утрово ги започнаа натпреварите на ИТТФ челенџ турнирот во пинг-понг за јуниорска и кадетска конкуренција.

На распоредот денес и утре ќе се одржат натпреварите во екипна конкуренција, додека последните три дена од турнирот се резервирани за поединечните натпревари и натпреварите во двојки.

Натпреварувачите доаѓаат од 18 држави од целиот свет. Македонската репрезентација настапува со најголем број на учесници.

Турнирот ќе трае до 12 октомври, натпреварите ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски". (МИА)

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе