Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

Овој викенд ќе дебитира пливачкиот маратон „Тоше Проески“ кој ќе се одржи во Крушево и ќе биде дел од македонскиот куп во далечинско пливање. 

„ПК ,,Вардар 2018,, Скопје на 9 август 2020 година ( недела)  ќе организира пливачки маратон кој за првпат ќе се одржи на Крушевското Езеро. Маратонот е дел од Македонскиот куп во далечинско пливање кој оваа година федерацијата го организира по седми пат. 
 
Пливачкиот маратон ќе го носи името Тоше Проески а ќе се одржи според правилата на ФИНА и ЛЕНА.
 
Ќе се плива 2,5 км поделени во три старосни категории од 12 до 14 години, од 14 до 18 години и постари . Исто така за пливачите помлади од  12 години ќе има детска трка на  800 метри. Патека ќе биде поставена во форма правоголник а пливачите ке пливаат кружно.
 
За потребите на оваа трка покрај  собирање на бодови за вкупен пласман набавени се и нови бови кои ќе го означат пливалиштето, секој пливач кој ќе стигне да ја исплива делницата ќе добие медал за најдобрите набавени се и одличја , ќе се делат маички како и стокови награди.
 
Маратонот Тоше Проески е во организација  на ПК Вардар 2018 Скопје  потпомогнат од  општина Крушево, Ла Хемија, Поп Ацеви Стоматолошка Ординација, Стокомак Дисконт, Авантуристички кампус Крушево Бегова Корија, Скар Крушево, Кола ,  Аутомобиле СК ( Alfa, Jeep, Fiat и Fiat Professional), Џорџ Рент а Кар. 
 
Маратонот започнува во 11:00  часот. Се покануваат сите љубители на пливањето да дојдат и да уживаат во убавините на Македонија, Крушево а кој сака може  и да земе учество согласно правилата и пропозициите“, соопштува претседателот на Националната пливачка федерација, Александар Филипчев.
 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе