АТП финале Лондон

Во исклучително драматичен меч, Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето во Лондон

Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ одиграа меч за паметење, Србинот спаси четири меч топки но не успеа да дојде до триумф иако во решавачкиот сет водеше со 4-0 во тај-брејкот. 

Во трите сета имаше само еден загубен сервис, тоа се случи во првиот сет при водство на Тим од 6-5, Австриецот доби брејк победи со 7-5 и поведе со 1-0 во сетови.
 
Во вториот сет се случуваше вистинска драма, се играше тај-брејк, Доминик Тим не искористи четири меч топки, Ѓоковиќ го доби со 12-10 и изедначи на 1-1.
 
И во третиот решавачки сет двајцата беа сигурни на свој сервис, и овој пат тај-брејкот решаваше. Новак почна фуриозно, поведе со 4-0 и се чинеше дека тој ќе дојде до победата, но следуваше голем пресврт, Доминик Тим направи серија од 6-0, поведе со 6-4, на крајот го доби тај-брејкот со 7-5 и заслужено дојде до победата од 2-1 во сетови.
 
Во финалето Доминик Тим ќе игра со побдникот од мечот меѓу Медведев и Надал.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе