АТП финале Лондон

Во исклучително драматичен меч, Тим го победи Ѓоковиќ и се пласира во финалето во Лондон

Доминик Тим и Новак Ѓоковиќ одиграа меч за паметење, Србинот спаси четири меч топки но не успеа да дојде до триумф иако во решавачкиот сет водеше со 4-0 во тај-брејкот. 

Во трите сета имаше само еден загубен сервис, тоа се случи во првиот сет при водство на Тим од 6-5, Австриецот доби брејк победи со 7-5 и поведе со 1-0 во сетови.
 
Во вториот сет се случуваше вистинска драма, се играше тај-брејк, Доминик Тим не искористи четири меч топки, Ѓоковиќ го доби со 12-10 и изедначи на 1-1.
 
И во третиот решавачки сет двајцата беа сигурни на свој сервис, и овој пат тај-брејкот решаваше. Новак почна фуриозно, поведе со 4-0 и се чинеше дека тој ќе дојде до победата, но следуваше голем пресврт, Доминик Тим направи серија од 6-0, поведе со 6-4, на крајот го доби тај-брејкот со 7-5 и заслужено дојде до победата од 2-1 во сетови.
 
Во финалето Доминик Тим ќе игра со побдникот од мечот меѓу Медведев и Надал.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе