Мото ГП

Вињалес конечно се радува на прва победа, маестрално возење на Шпанецот во Асен

Маверик Вињалес конечно донесе радост за Јамаха оваа сезона, Шпанецот со маестрално возење мина прв низ целта на денешната ГН на Холандија.

Јамаха има комплицирана сезона, тешко го следи темпото на Хонда, Дукати па и Сузуки, но конечно малку радост и за шефот на тимот Лин Џарвис.

Попладнево во Асен, Маверик Вињалес со местрално возење мина прв низ целта и ја забележа првата победа оваа сезона. Шпанецот не направи ниту една грешка и сосема заслужено се радуваше на крајот.

Освојувачот на пол позицијата, Фабио Квартараро водеше десетина круга, но возачот на вториот тим на Јамаха не можеше да го следи темпото на Маверик Вињалес и Марк Маркез во вториот дел од трката.Во финишот од комбинација отпадна и возачот на Хонда, кој очигледно беше задоволен со тоа што дополнително ќе ја зголеми предноста во генералниот пласман па без многу ризик заврши како втор.

Зад нив, Андреа Довициозо финишираше како четврти, а потоа следуваа Морбидели, Петручи, Крачлоу, Мир, Милер и Јаноне.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе