Мото ГП

Вињалес конечно се радува на прва победа, маестрално возење на Шпанецот во Асен

Маверик Вињалес конечно донесе радост за Јамаха оваа сезона, Шпанецот со маестрално возење мина прв низ целта на денешната ГН на Холандија.

Јамаха има комплицирана сезона, тешко го следи темпото на Хонда, Дукати па и Сузуки, но конечно малку радост и за шефот на тимот Лин Џарвис.

Попладнево во Асен, Маверик Вињалес со местрално возење мина прв низ целта и ја забележа првата победа оваа сезона. Шпанецот не направи ниту една грешка и сосема заслужено се радуваше на крајот.

Освојувачот на пол позицијата, Фабио Квартараро водеше десетина круга, но возачот на вториот тим на Јамаха не можеше да го следи темпото на Маверик Вињалес и Марк Маркез во вториот дел од трката.Во финишот од комбинација отпадна и возачот на Хонда, кој очигледно беше задоволен со тоа што дополнително ќе ја зголеми предноста во генералниот пласман па без многу ризик заврши како втор.

Зад нив, Андреа Довициозо финишираше како четврти, а потоа следуваа Морбидели, Петручи, Крачлоу, Мир, Милер и Јаноне.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе