Формула 1

Верстапен се судри со Строл на вториот слободен тренинг: Зар е еб*но слеп? (ВИДЕО)

По 24 години, Формула 1 се врати во Португалија а љубителите на мотоспортот видоа искри уште на вториот слободен тренинг кога дојде до судар помеѓу Макс Верстапен и Ленс Строл.

Португалија е домаќин на најбрзиот циркуз за прв пат по 1996 година, болидите денеска излегоа на патеката Алгарве во Портимао, а љубителите на мотоспортот веднаш видоа искри, на вториот слободен тренинг дојде до судар помеѓу Макс Верстапен и Ленс Строл. 

Возачот на Ред Бул на правецот возеше во заветрина, се обиде да го претекне болидот на Рејсинг Поинт, но Канаѓанецот како да не го забележа и дојде до контакт на влезот во свиокот број 1. 

Холанѓанецот беше бесен, па упати пцовки и навреди преку тимското радио: „Зар е еб*но слеп? Што му е проблемот“.

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе