Формула 1

Верстапен се радува на втората пол позиција во кариерата, Холанѓанецот најбрз во Интерлагос

Макс Верстапен победи во квалификациите на ГН на Бразил, Холанѓанецот беше најбрз на Интерлагос и со време од 1:07:508 стигна до пол позиција, втора во неговата кариера.

Макс Верстапен им ја расипа забавата на Ферари и Мерцедес во Интерлагос, Холанѓанецот покажа најмногу кога беше најпотребно и стигна до пол позиција.

По првите брзи кругови, разликата помеѓу него и Себастијан Фетел беше минимална, но при второто излегување на патеката, тој успеа да се подобри и да постави време од 1:07.508. Неговите ривали не можеа да најдат нешто екстра, па Себастијан Фетел мораше да се задоволи со старт од втората позиција.

Луис Хамилтон имаше време само за трето место, а Шарл Леклер разочара и финишираше како четврти. Тој ќе добие и казна од 10 места за промена на моторот, па ќе назадува на гридот.

Потоа следуваа Валтери Ботас, Алекс Албон, Пјер Гасли, Роман Грожан, Кими Раиконен и Кевин Магнусен.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе