Формула 1

Верстапен победи на спринтот пред двоецот на Ферари

Макс Верстапен победи на спринт трката во Австрија и утре ќе стартува од пол-позиција, Шарл Леклер и Карлос Саинц мораа да се задоволат со второто, односно третото место.

Макс Верстапен го зголеми водството во генералниот пласман откако попладнево триумфираше на спринт трката во Австрија. Холанѓанецот беше принуден да ја брани својата позиција од Шарл Леклер на стартот, но потоа извозе рутински и победата не му беше загрозена во ниту еден момент.

Зад него, Карлос Саинц покажа заби и имаше два обида да го претекне Шарл Леклер, но откако не успеа, се повлече на безбедно растојание, па двоецот на Ферари рутински извозе за финиш на второ, односно трето место.

Во бодови денеска уште завршија Џорџ Расел, Серхио Перез, Естебан Окон, Кевин Магнусен и Луис Хамилтон.

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе