Формула 1

Верстапен ја освои пол-позицијата во Бахреин

Макс Верстапен ја освои пол-позицијата на првата трка во Формула 1 оваа сезона, Хамилтон ќе стартува до него. 

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен беше најбрз на денешните квалификации, неговото време беше 1:28,997.
 
Луис Хамилтон со време од 1:29,385 го освои второто место. Од вториот ред ќе стартуваат Ботас и Леклер.

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе