Формула 1

Верстапен ги прелета Ботас и Хамилтон на стартот за победа во Мексико

Макс Верстапен ја зголеми предноста во генералниот пласман на 19 бода откако вечерва триумфираше во Мексико пред Луис Хамилтон и тимскиот колега Серхио Перез.

Мерцедес синоќа го окупираше првиот ред во квалификациите, но сето тоа денеска падна во вода уште на стартот. Макс Верстапен ја искористи заветрината, храбро влезе во првиот свиок, последен притисна на сопирачките и ја поведе трката.

Ова беше клучен момент, Луис Хамилтон немаше темпо да го следи ривалот за титулата, а за проблемите на Мерцедес да бидат поголеми, Ботас имаше контакт со Рикардо во првиот свиок, и за него трката практично заврши тука.

До крајот, Макс Верстапен рутински одработи за триумф и зголемување на предноста во генералниот пласман на 19 бодови. Последното место на пиедесталот му припадна на Серхио Перез, кој во финишот се обиде да го нападне Луис Хамилтон но немаше доволно брзина.

Во бодови уште завршија Пјер Гасли, Шарл Леклер, Карлос Саинц, Себастијан Фетел, Кими Раиконен, Фернандо Алонсо и Ландо Норис.

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе