Формула 1

Верстапен ги надмудри Леклер и Саинц за победа на премиерната трка во Мајами

Макс Верстапен победи во Мајми пред двоецот на Ферари, возачот на Ред Бул го имаше и најбрзиот круг па освои еден бод плус.

Премиерната трка во Мајами заврши со триумф на Макс Верстапен, актуелниот шампион го претекна Саинц уште на стартот, за во 9-тиот круг да го претекне и Шарл Леклер, кој стартуваше од пол-позиција.

Холанѓанецот потоа рутински одрабтоуваше, се до 41-виот круг кога Норис се заби во ѕидот и излезе безбедносното возило.

Предноста на Макс Верстапен беше стопена, Шарл Леклер вршеше притисок но возачот на Ред Бул без проблеми ја бранеше својата позиција за потоа и да го подигне темпото и да постави најбрзо време кое му носи еден бод плус.

Шарл Леклер на крајот мораше да се задоволи со позицијата број два, а Карлос Сианц со последното место на пиедесталот.

Потоа следуваа Серхио Перез, Џорџ Расел, Луис Хамилтон, Валтери Ботас, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Алекс Албон.

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе