Британецот со фантастична трка триумфираше во Бразил

Верстапен еднаш го истурка Хамилтон надвор од патеката, вториот пат не можеше ништо (ВИДЕО)

Луис Хамилтон победи на ГН на Бразил, Британецот со старт од позицијата број 10 ја збриша конкуренцијата, се справи и со Макс Верстапен и славеше во Интерлагос.

Луис Хамилтон ја намали предноста на Макс Верстапен во генералниот пласман на 14 поени откако денеска триумфираше на ГН на Бразил. Британецот стартуваше како десети, но ја збриша конкуренцијата, се справи и со Холанѓанецот и мина прв низ целта.

Двата лути ривали првиот дуел го имаа во 48. круг, Макс Верстапен не сакаше да попушти, доцно запираше и го истурка Луис Хамилтон во свиокот број 4, стјуардите го разгледаа инцидентот и оставија битката да биде решена долу на патеката.

11 круга подоцна, на истото место, Макс Верстапен немаше што да бара и Луис Хамилтон изби во водство, и потоа рутински одработи за славје во Интерлагос.

Последното место на пиедесталот му припадна на Валтери Ботас, кој синоќа победи во спринт трката.

Во бодови денес уште завршија Серхио Перез, Шарл Леклер, Карлос Саинц, Пјер Гасли, Естебан Окон, Фернандо Алонсо и Ландо Норис.

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе