Ваквиот потег во 2016 се покажа како полн погодок

Веќе виден потег, Ред Бул немаше милост и го деградираше Гасли а го промовираше Албон

Летната пауза во Формула 1 беше искористена од страна на Ред Бул за промена во тимот, Алекс Албон ќе му биде нов тимски колега на Макс Верстапен а Пјер Гасли е деградиран и вратен во Торо Росо.

Французинот имаше далеку послаби резултато од Макс Верстапен оваа сезона, па често се говореше дека виси неговото место во Ред Бул. Дури и се шпекулираше за спектакуларно враќање на Фернандо Алонсо, но „биковите“ направија чекор кој веќе е виден.

Пјер Гасли е деградиран и вратен во сестринскиот тим Торо Росо, а рукито Алекс Албон доби промоција и ќе му биде тимски колега на Макс Верстапен од следната трка во Спа и ГН на Белгија.

Раководството на тимот и претходно знаело да нема милост. Во 2016, по неколку слаби трки, Дани Квјат беше деградиран и вратен во Торо Росо, а токму Макс Верстапен доби промоција и седна зад воланот на Ред Бул.

Потегот се покажа како полн погодок откако Холанѓанецот брзо прерасна во ѕвезда и се промовираше во иден шампион.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе