СЕДМИ МАНДАТ ЗА ТУПУРКОВСКИ

Васил Тупурковски останува на чело на МОК, Камчев и Буштур потпретседатели

Васил Тупурковски доби и седми мандат, и во наредните четири години ќе биде прв човек на Македонскиот олимписки комитет.

На денешното собрание на Македонскиот олимписки комитет (МОК), Васил Тупурковски повторно беше избран за претседател на организацијата.
 
Делегатите речиси едногласно го реизбраа Васил Тупурковски за претседател на МОК. За него гласаа вкупно 119 делегати од 120, еден беше воздржан.
 
Тупурковски ја води оваа институција уште од 1992 година. За потпретседатели избрани се бизнисменот Јордан Камчев и кошаркарската легенда Благоја Георгиевски Буштур.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе