Мечот не траеше долго

Вајлдер брутално го нокаутираше Бризел уште во првата рунда (ВИДЕО)

Деонтеј Вајлдер останува светски шампион во тешка категорија во ВБЦ верзијата откако во „Барклис центарот“ во Њујорк го нокаутираше Доминик Бризел уште во првата рунда.

Мечот меѓу Вајлдер и Бризел не траеше многу, заврши со нокаут уште во првата рунда.
 
Деонтеј Вајлдер по деветти пат го одбрани појасот кој прв пат го освои во 2015 година. Тој се уште нема пораз во кариерата, има 41 победа и едно реми, со Тајсон Фјури.
 

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе