Мото ГП

Уште една трка за паметење во Австрија, Довициозо во последниот свиок го претекна Маркез за победа!

ГН на Австрија донесе нова трка за паметење и драма до самиот финиш, Андреа Довициозо го претекна Марк Маркез во последниот свиок за победа во Шпилберг.

Австрија е едно од места каде Марк Маркез нема победено, Шпанецот пред две години изврши ризчен атак во последниот свиок но Андреа Довициозо успеа да се одбрани и да триумфира.

Двајцата возачи и оваа година имаа дуел за паметење, но улогите беа променети. Андреа Довициозо беше тој кој нападна во последниот свиок, Италијанецот го изведе тоа перфектно и стигна до победа.

Трката започна возбудливо, веќе во вториот свиок Маркез и Дови можеа да се судрат откако Шпанецот влезе прешироко, но контакт беше испегнат и само загубија неколку позиции, кои брзо беа вратени.

Дови потоа поведе и беше на чело на колоната, но Маркез не се предаде, па двајцата возачи неколку пати се медуваа во водството.

Драмата кулминираше во последните неколку кругови кога никој не се штедеше, а Довициозо на мајсторски начин се избори за победа.

Последното место на пиедесталот му припадна на Фабио Квартараро, кој можеше да го следи темпото на Дови и Маркез во првиот дел од трката.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе