РУСИНКАТА ЌЕ ИГРА НА ПОСЛЕДНИОТ ГРЕН СЛЕМ ТУРНИР ОВАА ГОДИНА

УС Опен потврди: Марија Шарапова ќе настапи со вајлд кард

Марија Шарапова се најде на листата на добитнички на вајлд карти за настап на УС Опен која беше објавена денеска. 

За разлика од Ролан Гарос каде што Шарапова не беше добредојдена и не доби можност за настап, УС Опен и додели место на руската тенисерка која оваа сезона се врати по паузата поради допинг скандалот.
 
Добивањето на вајлд картата значи дека таа има место на главниот турнир без да игра квалификации.
 
Шарапова за време на Вимблдон беше повредена, па ова ќе биде нејзниот прв настап на грен слем турнир по повеќе од 18 месеци. 
 
Во квалификациите на УС Опен се очекува да настапи македонската тенисерка Лина Ѓорческа. Организаторот на турнир се очекува деновиве да ги објави листите за квалификантите.
 
Главниот турнир на УС Опен започнува на 28. август, неколку дена претходно се играат квалификациите.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе