ATП Мастерс Синсинати

Упорниот Медведев дојде до својот прв Мастерс 1000 трофеј во кариерата

Рускиот тенисер Данил Медведев во своето трето финале по ред во исто толку недели го освои Мастерс 1000 турнирот во Синсинати откако го совлада Давид Гофан.

Во Вашингтон загуби од Кирјос, во Монтреал од Надал во изминатите недели, но Русинот овој пат го совлада Гофан со 2-0 во сетови и го освои својот прв Мастерс турнир.
 
Русинот е и лидер оваа сезона со 44 победи и шест финалиња.
 
Мечот со Гофан тој го доби со 7-6 (3) и 6-4 за еден час и 39 минути, освојувајќи го неговиот најголем турнир во кариерата досега.
 
Медведев во полуфиналето го елиминираше Ѓоковиќ, а по мечот Новак рече: „Тој е еден од најдобрите во светот“.
 
23-годишниот Русин е најмладиот тенисер кој победил на Мастерс 1000 турнир од Енди Мареј во 2008 година.
 
Медведев се искачи на петтото место на АТП ранкинг листата што е негов највисок пласман досега.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе